SUMAK YAPRAK
SUMAK YAPRAK

Kuruoğlu Pul Biber, Toprağı, Güneşi, Suyu, Emeği ve özel üretim süreciyle Dünya'daki tüm acı biberlerden farklı bir lezzete; Seveceğiniz Tek Acı'ya dönüşüyor.

Kategori : BAHARATLAR
Etiketler :

Familyası                : Solanaceae

İlmi Adı                    : Capsicum annum
 
Fransızca                : Piment rouge, Poivre de cayenne

İngilizce                   : Paprika, Cayenne pepper, Red pepper

Almanca                  : Paprika, Cayennepfeffer

Yetiştiği Yer           : Kahramanmaraş ve Gaziantep`te yetişir.
 
Kullanılışı                : 1-2 gr. kırmızıbiber hap olarak (kapsüle koyarak) alınır. Toz halinde bal ile karıştırarak alınır.

Mutfakta Kullanılışı : Salata, mantı, çerkez tavuğu, Macarların milli yemekleri "gulaş", çorba, etli yemekler, bazı tür soslar, İtalyanların "spagetti" yemeğine konan domatesli sosunda vb.


Ek Bilgi               : Diğer adı: Hint biberi, Macar biberi, Türk biberi. Soğuk algınlığını önlemek için: Pul Biber bir yumurtayla pişirilir ve yenir. Depresyondan kurtulmak için: (Ayur-veda: eski Hint hekimliği) 1,5 gr. kırmızıbiber, 1,5 gr. karabiber, 1 tatlı kaşığı balla karıştırılır, biraz sütle içilir. Güneydoğu illerinde, en çok Gaziantep ve Islahiye`de üretilmektedir. Biberin yüzde 60`ı Islahiye`de üretilir, fakat buna Maraş biberi denir. Kırmızı Biber, kurutulup, taş değirmende kalın bir şekilde öğütülür, sadece yağ ve tuz eklenerek elde edili