İletişim

Adres

Maltepe Mah. Yeşilkent Sitesi 54200 Adapazarı Sakarya

Diğer

Üretim<: Neviye Mah. Atatürk Cad. Arifiye -Sakarya / Türkiye

Avusturalya : 104/2 Malmbury Drv Meadow Heights Vic 3048 /Australia

Sırbistan : Uçitelj Tasina Niş 18000/ Serbia

Acuka Kahvaltılık Çeşni

Acuka Kahvaltılık Çeşni

Fiyat

  • 100 gr

    39

  • 500 gr

    162

  • 1000 gr

    324

  • 50 gr

İngilizceAcuka (Abhazcaаџьыка, аџьыкаҟaҧшь veya aџьыкаҵәаҵәаGürcüceაჯიკაRusçaаджика), Kafkas halklarına özgü, kahvaltılık ve yemeklik olarak iki çeşidi olan, biber, ceviz ve çeşitli baharatların karışımından yapılan tuzlu meze. Acuka(аџьыка) Abhazca'da "tuz" kelimesinden gelmektedir.[1][2][3]

İçine konan biberin rengine bağlı olarak kırmızıdan turuncuya kadar değişen renklerde olabilir. Yine içine konan bibere bağlı olarak acı ya da tatlı olarak yapılan acuka, genelde soğuk olarak kahvaltıda ekmek ile tüketilir. Yemeklik acuka daha tuzlu daha acı ve cevizsiz iken, kahvaltıda tüketilecek ise, tuz miktarı az, acısız ve öğütülmüş ceviz ile yapılır. Taze toplanmış bahçe biberi en başlıca malzemesidir.

Yapılışı emek ve zaman isteyen acuka, bu nedenle kırsal kesimde kadınlar tarafından bir seferde çok miktarda yapılır. Tuzlu yapısı sayesinde raf ömrü uzun olduğundan, kışları çetin geçen bölgelerdeki (Kafkasya, Doğu Anadolu vb.) halklar tarafından daha çok tercih edilmiştir. İçine katılan baharatların çeşidi ve miktarına bağlı olarak lezzeti değişiklik gösterdiğinden, yapan kişiye göre kişisellik kazanır. Günümüzde ticari olarak bazı marketlerdede satılmaktadır.

Genel içeriği; biber salçası, zeytinyağı, tuz, sarımsak, ekmek içi, kişniş tohumu, karabiber, reyhan ve öğütülmüş cevizdir. Adı: