DEFNE YAPRAK
DEFNE YAPRAK

 Diğer adı:Tehnel yaprağı. Eski Roma çağında defne ağacının insanları şimşekten koruduğuna inanılırdı. Bu inanç o kadar kökleşmişti ki, imparator Tiberius (İ.Ö. 42- İ.S. 37) şimşekler çaktığında korunmak için başına defneden yapılmış bir çelenk geçirip yorganın altına saklanırmış. Defne yağı: 2-3 damla bir parça kesme şekere damlatıp yendiğinde hemen göğsü yumuşatır.          

Kategori : BAHARATLAR
Etiketler :

Familyası                   : Lauraceae

İlmi Adı                       : Laurus nobilis

Fransızca                    : Laurier

İngilizce                      : Bay leaves

Almanca                     : Lorbeer

Kullanılan Kısmı       : Yaprakları

Kullanılışı                  : 100 gr defne yaprağı 1 litre suda kaynatılırak günde 1-2 fincan içilir. Diş ağrısını dindirmek için 2-3 yaprağını sirke ile kaynatıp dişe gargara yapılır.

Mutfakta Kullanılışı : Etli veya sebzeli her tür çorbaya, soslara; av eti, balık, deniz mahsulleri, bazı tür sebzeye (pişerken), patatesli veya domatesli yemeklere vb.

Estetik Açıdan       : Banyolarda, esanslarda kullanılır.

Ek Bilgi                 : Diğer adı:Tehnel yaprağı. Eski Roma çağında defne ağacının insanları şimşekten koruduğuna inanılırdı. Bu inanç o kadar kökleşmişti ki, imparator Tiberius (İ.Ö. 42- İ.S. 37) şimşekler çaktığında korunmak için başına defneden yapılmış bir çelenk geçirip yorganın altına saklanırmış. Defne yağı: 2-3 damla bir parça kesme şekere damlatıp yendiğinde hemen göğsü yumuşatır.