DOLMALIK FISTIK
DOLMALIK FISTIK

Etkisi : Vücuda dinçlik ve kuvvet vermeye, cinsel gücü ve cinsel arzuyu artırmaya, meniyi çoğaltmaya, cinsel arzuyu artırmaya, anne sütünü çoğaltmaya, vücudu şişmanlatmaya, zafiyeti gidermeye, romatizma, siyatik, mafsal, sırt, sinir ağrıları ve zaafiyetine, bel ağrılarına , mesane taş, iltihabı ve kumuna, doğumu kolaylaştırmaya, felç hastalığına , akciğer hastalığına , vereme , kan tükürmeye, grip, öksürük ve soğuk algınlığına, balgam söktürmeye, nefes darlığına, astım ve bronşite , göğsü yumuşatmaya, kalp hastalığına ve ruhi sıkıntılara iyi gelir. Fazla yenildiğinde baş ağrısı ve ishal yapar.

Kategori : BAHARATLAR
Etiketler :

Familyası                   : Pinaceae

İlmi Adı                       : Pinus strobus

Fransızca                   : Pinon

İngilizce                      : Pine Peanut

Almanca                     : Pinon

Kullanılan Kısmı       : Kozalağı, meyvesi, meyvesinin kabuğu.

Kullanılışı                 : Çiğ olarak yenir. Dövülüp, bala karıştırılarak yenir. Pilav ve helvada çeşni olarak kullanılır. Fıstığının meyvesinin dış kabuğundan yüksek gerilimli fiberler yapılır.

Mutfakta Kullanılışı : İç pilav, zeytinyağlı dolmalarda, kuvvet macunlarında, tatlılarda, keklerde, pasta ve kurabiyelerde kullanılır.

Ek Bilgi                 : Etkisi : Vücuda dinçlik ve kuvvet vermeye, cinsel gücü ve cinsel arzuyu artırmaya, meniyi çoğaltmaya, cinsel arzuyu artırmaya, anne sütünü çoğaltmaya, vücudu şişmanlatmaya, zafiyeti gidermeye, romatizma, siyatik, mafsal, sırt, sinir ağrıları ve zaafiyetine, bel ağrılarına , mesane taş, iltihabı ve kumuna, doğumu kolaylaştırmaya, felç hastalığına , akciğer hastalığına , vereme , kan tükürmeye, grip, öksürük ve soğuk algınlığına, balgam söktürmeye, nefes darlığına, astım ve bronşite , göğsü yumuşatmaya, kalp hastalığına ve ruhi sıkıntılara iyi gelir. Fazla yenildiğinde baş ağrısı ve ishal yapar.